Kesksuvised küpsemised

Suvele omaselt hakkavad juuli lõpus/augusti alguses loodusesse ilmuma esimesed järgmise aastaaja märgid – õied hakkavad närtsima, lehed kolletuma, viljad valmima ja päev läheb muudkui lühemaks. Siinsed kevadised ilmarakused jäävad juba nädalate taha, pigem oleme nüüd tavalises suves, kus sooja nii 20 kraadi ümber ja vihmagi tuleb alla üsna parasjagu. Erinevalt Lõuna-Euroopa taaskordsest lõõsast on meie mail päevad olnud pigem tavapärased, nii et looduse ekstreemsusi ja kiireid faasimuutusi siinkandis ei tähelda. Viimastel päevadel on järjest rohkem isand tuul endast teada andnud ning Peipsi selle suve esimesed kohinad juba kõrvus kajamas ja sügisesemat meeleolu loomas.

Ühiskondadeski näeb mitmete järjestikuste tormide järgset rahunemist, küpsemaid vaateid ja valmistumist olemasolevate olukordade pikemaks kestmiseks. Sõjatander püsib üsna paigal, kuid Ukraina on suutnud pumbata energiat tasapisi juurde enda maile ja kaugemalegi, kuid kogu tegevus võtab mõlemal pool rindejoont küllap paratamatultki järjest kroonilisema kulu. Siiski on viimastel päevadel märgata elavnemist diplomaatiarindel, mis kasvatab lootusi vahetu sõja pidamise peatseks peatamiseks. Lootused ei ole muidugi kuigi suured, sest sõja kumbki osapool soovib millega seniolnu (Venemaa varasemas ja Ukrainas hiljutisemas ajaloos olnu) taastamist ja see ei ole üldsegi soodne olukord millegi uue tekitamiseks, millega kumbki pool algul kuidagigi rahul oleks ja hiljem kohaneda saaks.

Tasapisi on hakatud Eesti poliitikaköögis uusi roogi keetma. Neist värskeim on valitsuse ja presidendi intriig, kus vorstideks olla mõned sajad tuhanded raha ja seaduste nobedam heakskiit. Fantaasialennud võiks selle looga seoses ju päris kõrged olla, kui vaatame osapoolte käitumist kujunenud olukorras. Siiski võivad asjaosaliste kehakeeled parlamendi sügisistungi avamisel selle ala ekspertidele omajagu inspiratsiooni pakkuda üldise poliitilmateate formuleerimisel. Nii või teisiti, vastasseis koalitsiooni ja opositsiooni vahel ei näita vähenemise märke ning keskpartei edasine käekäik mõjutab tublisti kodumaise poliitmaastiku väljanägemist,

Suvised kultuurielamused on olnud toredad, olgu mainitud siin stseenid ühest abielust Pärnu kandi siidrivabrikus, Ada Kiidjärve ääres, tuletorni muusika Rannapungerjal ja kesköise raamatukogu romaan lugemislaual.